Новгородская судная грамота

Новгородская Судная Грамота (1471 г.)
Доложа господы Великих Князей, Великого Князя Ивана Васильевича всея Руси, и сына его, Великого Князя Ивана Ивановича всея Руси, и по благословенью нареченного на архиепископство Великого Новагорода и Пъскова священноинока Феофила, се покончаша посадникы Ноугородцкие, и тысяцкие Ноугородцкие, и бояря, и житьи люди , и купци, и черные люди, вся пять концов , весь Государь Великии Новгород на вече на Ярославле Дворе:
1. Нареченному на архиепископство Великого Новагорода и Пскова священному иноку Феофилу судити суд свой, суд святительски по Святых Отец правилу, по Манакануну; а судити ему всех ровно, как боярина, так и житьего, так и молодчего человека .
2. А посаднику судити суд свой с наместники Великого Князи по старине; а без наместников Великого Князя посаднику суда не кончати .
3. А наместником Великого Князя и тиуном пересуд свой ведати по старине .
4. А тысецкому судить свой суд . А судить им право, по крестному целованью.
5. А сажати в суду по два человека . А кто кого в суду посадит, ино тот с тем и ведается. А посадника и тысецкого и владычня наместника и их судей с суда не сбивати.
6. А истцю на истца наводки не наводить , ни на посадника, ни на тысесского, ни на владычня наместника, ни на иных судей, ни на докладшиков. А кто наведет наводку на посадника, или на тысетцкого, или на владычня наместника, или на иных судей, или на докладшиков, или истец на истца у суда, или у доклада, или у поля , ино взять Великим Князем и Великому Ноугороду на виноватом на боярине 50 рублев, а на житьем дватцять рублев, а на молодшем десять руб. за наводку; а истцю убытки подоймет.
7. А кому будет о земле дело, о селе, или о дву, или болши, или менши: ино ему до суда на землю не наезщать, ни людей своих не насылать, а о земле позвати к суду. А утяжет в земле, нно взяти ему грамота у судьи в земле и в убытке на истце ; а от земли судье кун не взять .
8. А от судного рубля взять владыке, и его наместнику, и ключнику от печати гривна, а от безсуднаго рубля от грамоты взять владыке и его наместнику и ключнику три денги. А досаднику и тысесскому, и их судьям, и иным судьям имати от суднаго рубля по семи денег, а от безсуднаго рубля по три денги .
9. А орудье судить посаднику, и тысецкому и владычню посаднику, и их судьям, и иным судьям месяц; а дале того им орудья не волочить .
10. А кто на ком поищет наезда, или грабежа в земном деле: ино судити наперед наезд и грабеж; а о земли после суд. А кого утяжут в наезде и в грабеже, ино взять Великим Князем и Великому Ноугороду на виноватом: на боярине пятдесят рублев, а на житьем двадцать рублев, а на молодчем десять рублев; а истцю убытки подоймет; а о земле суд ; а не будет суда в Новегороде, а о наезде и грабеже суд .
11. А кои истец похочет искать наезда или грабежа и земли вдруг; ино другому истцю ему отвечать; а утяжет в земле и в наезде и в грабежи, и судье дать на него грамота в земле и в наезде и в грабежи.
12. А кто кого утяжет в земля и судную грамоту возмет, иню ему ехать на свою землю по судной грамоте, да и володеть ему тою землею; а в том пени нет .
13. А в котором деле позовет истец истца , а поищет своего дела, а будет тому истцю до своего истца дело: ино ему позвать своего истца, а поискать ему однного ж дела; а иных позвов на него не класти в ином деле, ни ноугородцев не научивати без хитрости по крестному целованью, доколе те суды кончают .
14. А кто на ком какова дела поищет, а креста не целовал на сей грамоте: ино крест поцеловав одинова, да искать; а кому будет овечивать, а ареста не целовав на сей грамоте, ино ему крест поцеловав да отвечать; а не поцеловав креста, тым его и обвинить .
15. А от коего истца ответчик станет на суд, а истец тот будет креста не целовав на сей грамоте; ино тому истцю крест целовать одинова, а ответчику в его место отвечивать; а не поцелует креста, ино тем его и обвинить.
16. А кому будет какое двло до старейшей жены, или до житьей, кои вдовы, а у коей есть сын, ино сыну ее целоват крест на сей грамоте за собя и за матерь однова; а не поцелует креста сын за матерь, ино целовать крест матери однова у собя в дому перед истцом и перед приставы Ноугородскими .
17. А целовать боярину и житьему, и купцю, как за свою землю, так и за женню.
18. А позовут боярина и житьего и купца в его земле, или в женне, ино ему отвечать, или ответчика послать в свое место и в женне, по тому крестному целованью.
19. А ответчику с послухом на учане крест целовать .
20. А при которых докладчикех суд раскажет, ино тем докладчиком тот суд кончать .
21. А судьям как росказщики укажут, ино коему ни есть судье велети своему дьяку тое дело написать; а росказщиком к тем списком свои печати приложить .
22. А послуху на послуха не быть . А Пъсковитину не послуховать, ни одерноватому холопу . А холоп на холопа послух.
23. А кто с кем пошлется на послуха, ино взять заклад шестнику на сто верст по старине, а подвойским и софьяном, и биричем, и изветником на сто верст четыре гривны. А вой истец скажет послуха дале ста верст, а похочет и другой истец слаться на того послуха: ино слаться на него; а не всхочет другой истець слаться дале ста верст, ино поставить ему своего послуха у суда; а срок ему взять на послуха на сто верст по три недели; а заклад дать виноватому истцю на сто верст шестнику .
24. А кто с кем ростяжется о земле, а почнет просить сроку на управы, или на шабъры , ино ему дать один срок на сто верст три недели; а дале и ближе, и то по числу; а ему сказать шабра своего на имя, за кем управы лежать по крестному целованью; да и по руце ему ударити с истцом своим; а посаднику приложить к срочной грамоте своя печать, а иному сроку не быть; а от сроку взять гривна. Также и иным судьям давать срок по томуж. А кой истець не возметь срочной за печатью, ино тем его и обинить тому судье, перед коим суд был; а сроку не ждать. А о иных делах срок по старине.
25. А в тиуне одрине быти по приставу с сторону людем добрым, да судити им правду, крест поцеловав на сей на крестной грамоте .
26. А докладу быти во владычне комнате, а у докладу быть из Конца по боярину да по житьему, да кои люди в суде сидели, да и приставом; а иному никомуже у доклада не быть . А докладчиком садиться на неделю по трижды: в понедельник, в середу и в пяток. А кой докладчик не сядет на тот день, ино взять на боярине два рубли, а на житьем рубль. А докладшиком от доклада посула не взять, а у доклада не дружить никоею хитростию по крестному целованью. А кому сести на докладе, ино ему крест целоват на сей на крестной грамоте однова.
27. А посаднику и тысяцкому, и владычню наместнику, и их судьям, и иным судьям всим крест целовать, да судить им в правду.
28. А земное орудье судити два месяца; а болши дву месяць не волочити . А как межник приедет с межи, ино той суд кончати посаднику в другие два месяца томуж посаднику, а дале не волочить. А кой посадник межника дав, а поедет прочь из города не кончав того суда, ино Великим Князем и Великому Новугороду на том посаднике пятдесят рублев, а истцю убытки подоймет; или тысетцкой поедет прочь из города не кончав суда, или владычень наместник, ино взять Великим Князем и Великому Новугороду пятдесят рублев; а истцю убытки подоймет .
29. А не кончает судья земного орудья в два месяца, ино истцю взять на него приставы у Великого Новагорода, ино ему тот суд кончати перед тыми приставы. А не укажут суд и докладшики в тую два месяця, ино итти судье с истцом в Великому Новугороду, да взяти приставы на докладшиков: а докладшиком указати суд и тое дело перед тыми приставы; а судье кончати истцю тое дело перед темиж приставы .
30. А буде ли истци у коего судьи возмут срок и срочныя за печатми, а той судья переменится, а кто будет судья на его место, ино тым истцом стать перед тыми судьями, да и срочныя свои положити на той срок: а тому судье судити той суд, да кончати .
31. А один истець станет на тот срок перед судьею, да и срочную свою грамоту положит, а другой не станет, ино тому судье, дати на него грамота ; да и срочная грамота к той же ему грамоте припечатать, а отсылки ему не отсылати.
32. А во чье будет место ответчик срок взял, а до тово сроку сведется ответчику смерть: ино на той срок стать самому истцю, или иного ответчика поставить во свое место; а не станет сам, или иного ответчика не поставит, ино тым его и обинить .
33. А кто кого утяжет в татбе с поличным, или в разбой, или в грабежи, или в поголовщине, или в холопстве, или о полевой грамоте : ино взять судьям от судной грамоты четыре гривны, а от безсудной две гривны.
35. А кто на кого возмет грамоту судную, а будет ему дело до судьи, или до истца; ино ему переговариваться с ними месяць; а не почяет переговариватьця в тот месяць, ино взять на него приставы с веча, да имать его в городе и в селе с тыми приставы; а почнет хорониться от приставов, ино его казнить всим Великим Новымгородом.
35. А кого опослушествует послух, ино с ним уведается в две недели; а в те две недели не дастъся послух позвати, ино позвати истца; а послух истець хоронится, ино то послушство не в послушство; а другого истця тым и оправить. А кто не почнет позывать в те две недели послуха, или истца, ино дать на него грамота судная по тому послушству .
36. А кому будет дело до владычня человека, или до боярьского, или до житейского, или до купетцкого, или до манастырьского, или до кончанского, или до улитцкого, в волости о татьбе, и о розбое, и о грабежи и о пожозе, и о годовщине, и о холопстве, а кто будет крест целовал на сей грамоте, ино ему речи правое слово, а рука дать по крестному целованью, что той человек тать и разбойник, или грабезщик, или пожещик, или душегубец, или холоп. Ино в коей волости будет от владыки волостель, или поселник, ино им поставить того человека у суда; а боярину и житьему, и купцу, и манастырьскому заказщику, и поселнику, и кончанскому, и улитцьскому также своих людей ставить у суда; а срок взять на сто верст три недели, а ближе и дале по числу; а до суда над ним силы не деять; а кто силу доспеет, ино тым его и обинить .
37. А кого утяжут , а дался в грамоту, ино ему у того осподаря в волости не жить; а имет жить у того осподаря в волости, а доличат, ино той государь т убытки подоймет. А бежит в иную во чью волость, ино тому государю выдать его тому истцю; а в иную ему волость не отсылати по крестному целованью, ни его людем; а о иных делех, ино знать истцю истца. А не скажет кто того человека у собя по крестному целованью, да и руку даст, что там ему не быть, а уличат, что у него в волости, ино той государь ему истцю убытки подоймет. А к коему господарю в иную волость прибежит, ино тому господарю поставить его у суда по крестному целованью: а кто не поставит, ино взять на том заклад по Ноугородской грамоте.
38. А кто на кого взговорит на владычня человека, или на боярского или на житьего, или на купетцкого, или на монастырьского, или на кончанского, или на улитцкого, а будет сам креста не целовал на сей грамоте, и он сам уведается с своим истцом по своей исправе опричь осподаря .
39. А кто обечается к суду к коему дни, ино опосле обета отсылки к нему не слать; а не сядет судья того дни, ино коли судья сядет, и тогда к нему отсылка; а не видит отсылки, и почнет хорониться ино слать к нему отсылка в двор трижды, да и биричем кликать; а не станет к суду, ино дать на него грамота обетная: а обету болши трех денег не быти .
40. А приму т позовника в селе, а почнут над ним силу деять, ино дать в позовниково место грамота безсудная, племеннику его или другу .
41. А кто кого позовет в селе позовкою, или дворянином , ино дать срок на сто верст две недели, а дале и ближе, — а то по числу.
41. От конца или от улици, и ото ста, и от ряду итти ятцом двема человеком; а иным на пособье не итти к суду, ни к розсказу. А будет наводка — от конца, или от улици, или ото ста, или от ряду: ино Великим Князем и Великому Ноугороду на тых дву человекех по Ноугородской грам…